June 5, 2017

It’s a “D-C” Day!

Happy Birthday to Jack McKenna. Belated greetings to Nathan Messer and Earl Campbell who celebrated their birthdays over the weekend. 

Welcome to the Following Guest Staff: Morgan Hennessey, Jana MacLeod 

Today’s Highlights:

  • HAL camping trip is cancelled.
  • Fly Tyers are meeting today at lunch break in Mr. Trainor’s room.
  • Today in the Cafeteria: Cheesy chicken pasta bake with side Caesar salad and a garlic bread stick, hamburger pizza, thai chicken wraps 

Congratulations to MRHS Track & Field athletes who competed at the Provincial Track & Field Meet on the weekend.  Congratulations to all competitors and special thanks to Ms. Butler, Mr. Killeen, and Daniel Whalen for coaching!  Here are the results:

Juvenile Women:

  • 4 x 100m – 5th place
  • 4 x 400m – 4th place
  • High Jump – Alexa Cann, 1st place, new provincial record!
  • Long Jump – Katelyn Visser, 11th place, Braylan MacEachern, 12th place
  • Triple Jump – Jenna White, 6th place
  • Shotput – Airika Pollard, 1st place
  • Discus – Alexa Cann, 11th place
  • Javelin – Alexa Cann, 2nd place

Senior Women:

  • 100m – Chloe Murphy, 5th place, Sami-Dee Chaisson, 6th place
  • 200m – Chloe Murphy, 6th place
  • 4 x 100m – 3rd place
  • 4 x 400m – 3rd place
  • High Jump – Grace Gormley, 3rd place
  • Triple Jump – Grace Gormley, 2nd place
  • Shotput – Selina Martens, 9th place
  • Javelin – Selina Martens, 10th place

Juvenile Men:

  • 100m – Zack MacNevin, 6th place
  • 200m – Zack MacNevin, 6th place
  • 300m – Micah MacDonald, 6th place
  • 2000m – Logan Fitzpatrick, 6th place, T.J. MacLeod, 7th place, Colby Whilt, 10th place
  • 4 x 100m – 4th place
  • 4 x 400m – 5th place
  • High Jump – Parker Somers, 6th place, Logan Fitzpatrick, Colby Whilt, 8th place
  • Triple Jump – Owen MacNeill, 1st place, Provincial Record
  • Long Jump – Owen MacNeill, 1st place, Provincial Record
  • Shotput – T.J. MacLeod, 2nd place
  • Javelin – Hunter Wight, 4th place

Senior Men:

  • 100m – Brodie McCarthy, 7th place
  • 800m – Darian Rice, 5th place
  • 4 x 100m – 5th place
  • 4 x 400m – 2nd place
  • Triple Jump – Darian Rice, 6th place, Brodie McCarthy, 7th place
  • Discus – Alex MacKinnon, 1st place
  • Javelin – Alex MacKinnon – 2nd place

Team Rankings:

  • Juvenile Women: 3rd/8 teams
  • Senior Women: 6th/8 teams
  • Juvenile Men: 2nd/7 teams
  • Senior Men: 5th/10 teams

Athletics:

  • Today in Ball Hockey: Cardigan Fog Devils vs Staff Hawks.
  • Men’s Rugby AA Gold Medal final is at Colonel Gray High School at 6:00pm. Bus is leaving at 3:00pm. 

Upcoming Events:

  • SADD members, reminder to bring your new recruit to Ms. Killeen or Ms. Murphy before the last day of class, better yet to the final SADD meeting tomorrow.
  • Tomorrow in the Cafeteria: Chicken quesadilla with Mexican rice and side salad, philly cheese steak flat bread hoagie, BBQ chicken pizza, BLT wra
Advertisements
This entry was posted in General. Bookmark the permalink.